Turcja – kraj europejski czy azjatycki?
Historia Turcji jest nie tylko długa, ale i niebywale burzliwa, a jej dzieje miały ogromny wpływ na jej kulturę, ale i terytorium. Lata temu rządziły tu różne cywilizacje, m.in. Hetyci, Rzymianie, Turcy. Warto poznać ukształtowanie terenu kraju, do którego planujemy wybrać się na wakacje. Z powodu tych krajobrazów, ale i ciepłego klimatu czy zabytków oraz historycznych miejsc, Turcja od lat słynie jako wyjątkowo atrakcyjna turystycznie.
Położenie geograficzne Turcji i ukształtowanie terenu
Wyżynno-górskie ukształtowanie Azji Mniejszej decyduje o specyfice całego kraju. W centralnej i zachodniej części półwyspu leży mianowicie Wyżyna Anatolijska, wzniesiona średnio do 800-1500 metrów n.p.m. Tu zaś można zaobserwować rozległe kotlinowate obniżenia. Nad nią zaś dominują wulkany, na szczęście wygasłe. Najwyższy – Erciyas – znajduje się na wysokości 3917 m n.p.m.
Wyżynę w zasadzie z każdej strony otaczają góry – na północy
Góry Pontyjskie, a na południu
góry Taurus w Turcji. Polecamy wyruszyć na zdobycie ich najwyższych szczytów – Kackar Dagi (3932 m n.p.m.) czy Kaldi Dag (3734 m n.p.m.). Pasmo w większości tworzą wapienie, w których rozwinęły się formy krasowe oraz tajemnicze jaskinie.
Turcja - morze czarne
Dla relaksu zaś można wybrać na
wybrzeże Morza Czarnego lub
Morza Śródziemnego, choć w Turcji charakterystyczne są też jeziora. Największe z nich – Wan – leży na Wyżynie Armeńskiej.