Jeśli zastanawiasz się, czy w Turcji jest bezpiecznie, bo chcesz zaplanować tam urlop, przeczytaj poniższy tekst.

Turcja – bezpieczne wakacje

Styk kultur wzbudza w nas ogromne emocje i chętnie wybieramy się tam na wakacje. Egzotycznie, ciepło, inaczej – im dalej, tym chętniej się tam wybieramy. Jednym z takich kierunków jest Turcja – czy jednak jest tam bezpiecznie?
Koniec stanu wyjątkowego
Planując wakacje w kraju półksiężyca, z pewnością trzeba wziąć pod uwagę zarówno aktualne komunikaty MSZ-u, jak i opinie innych turystów oraz samych mieszkańców. Prawdą jest, że w drugiej połowie lipca 2018 w Turcji przestał obowiązywać stan wyjątkowy. Przypomnijmy, że trwał on aż dwa lata. Mimo to obecność policji i wojska na ulicach miast to częsty widok i dość już powszechny. Mundurowi są m.in. w stolicy, w pobliżu ważnych budynków, konsulatów itd.
Zachowaj standardowe środki ostrożności
Ich widok nie powinien już nikogo dziwić, ale lepiej unikać z nimi kontaktu – nie zachowywać się prowokacyjnie, nie robić zdjęć, nie brać udziału w manifestacjach, strajkach, bójkach itd. Trzeba też zachować standardowe środki ostrożności – jak w każdym innym miejscu. Wskaźnik przestępczości w Turcji jest niski, jeśli porównamy go z państwami Europy Zachodniej. Lepiej jednak unikać samotnych spacerów po plaży wieczorem, spacerowania po mieście po zmroku itd.
Turcja z biurem podróży czy samodzielnie?
Dzielnice, które nie są przeznaczone dla turystów, też powinniśmy omijać. Zawsze musimy też pilnować swoich rzeczy, głównie dokumentów, a zarazem nie dopuścić do sytuacji, aby ktoś mógł nam coś podrzucić do bagażu. Jeśli wybieramy się na urlop do Turcji z biurem podróży, większość atrakcji będziemy mieć zorganizowane. Jeśli jednak zwiedzamy samodzielnie, dobrze jest spytać w recepcji hotelu lub w biurze informacji turystycznej o ewentualne czyhające niebezpieczeństwa.
Gdzie zachować szczególną ostrożność?
Podczas urlopu w Turcji, powinniśmy zachować szczególną ostrożność w miejscach, w których jest największe ryzyko, że może dojść do ataków turystycznych. Są to m.in. lotniska, miejsca kultu religijnego, najważniejsze atrakcje turystyczne, posterunki policji, budynki wojskowe, lokale wyborcze itp. Powinno się też unikać niektórych regionów, głównie terenów położonych na granicy z Syrią i Irakiem.
Największym powodzeniem wśród turystów cieszą się kurorty turystyczne, np. w zachodniej części kraju – jak Antalya, Bodrum lub Ceşme). Od wspomnianej granicy dzieli je aż około 700-800 km. Co prawda kurorty wiążą się z pewnym ryzykiem, o czym też warto pamiętać, planując pobyt.

KKw, fot.Samueles/Pixabay