Turcja leży w strefie klimatów podzwrotnikowych, a na wybrzeżach występuje klimat typu śródziemnomorskiego. Idealny na wakacje!

Klimat i pogoda

Miłośnicy kierunków śródziemnomorskich zdecydowanie powinni wybrać się do Turcji – w sezonie letnim temperatury wahają się od 25 do 32°C. Jeśli kochamy słońce, powinniśmy wybrać się tu w lipcu – to najgorętszy miesiąc w Turcji. Najcieplej jest na południowym i zachodnim wybrzeżu. Warto jednak zapamiętać, że w np. Ankarze w dzień panują upały, a w nocy może być odczuwalnie chłodniej.

Mimo to wszystkie miesiące wiosenno-letnie – kwiecień, maj, czerwiec, sierpień i początek września gwarantują ładną pogodę. Najwięcej osób przybywa do Turcji latem – od połowy czerwca do połowy września, ale trzeba liczyć się wtedy z tłumem turystów, kolejkami i najwyższymi cenami. Podróż poza sezonem wakacyjnym ma jeszcze jedną zaletę – nie dokuczają wtedy bezwzględne komary.

Na zwiedzanie można też wybrać inną porę roku – w styczniu na pewno będę cieplej niż w Polsce, temperatura sięga nawet 10°C. Środkowa i wschodnia Turcja z kolei ma klimat kontynentalny suchy, z czego wynika mroźna zima – średnia temperatura w styczniu to -10°C. Wtedy też będzie najwięcej opadów – najwięcej jednak, bo ponad 2000 mm, przypada na górzyste tereny.

Jeśli zdecydujemy się na wyjazd do Turcji w maju, październiku czy listopadzie, warto spakować cieplejsze ubranie i buty. Będzie dość chłodno, może się przydać nawet kurtka przeciwdeszczowa i adidasy.