Kapadocja – powstała na skutek działalności wulkanicznej oraz erozji wiatru i wody w skałach wulkanicznych. Określa się ją jako cud natury lub krajobraz iście z Księżyca…

Kapadocja – kraina księżycowa w tureckiej Anatolii

Kapadocja to urocza kraina w tureckiej Anatolii, gdzie miękkie skały wulkaniczne z powodzeniem postanowił wykorzystał człowiek – zaczął drążyć w nich budowle, m.in. domy, ale i kościoły w jaskiniach. Z czasem powstały całe podziemne miasta, które były doskonałą kryjówką dla chrześcijan przed Arabami.

Obecnie Kapadocja to symbol i wizytówka Turcji – jedna z jej najważniejszych atrakcji i zarazem najsłynniejszy z cudów natury. Nic dziwnego, że została wpisana na listę UNESCO. Warto chłonąć tutejszą kulturę – poznać życie zakonu Tańczących Derwiszów, wybrać się na wędrówkę po „ogrodach paszy”, zobaczyć, jak wygląda wewnątrz skalny dom.

Aktywni nie będą narzekać na brak atrakcji. Warto też zwiedzić doliny kapadockie z wyjątkowymi formami skalnymi – na czele z Doliną Gołębi czy Dolina Wielbłąda. Jednak największe wrażenie robią one oglądane… z lotu ptaka. Niemożliwe? A jednak! Nad ranem organizowane są loty balonem…
Skoro fascynujący krajobraz przypomina księżycowy, to nic dziwnego, że właśnie Kapadocja urzekła producentów kultowego filmu „Gwiezdne Wojny”. Niezliczone doliny, kominy skalne, wąwozy – krajobraz faktycznie przywodzi na myśl science fiction i równie kultowy serial „Star Wars” – zresztą jeden z odcinków powstał także właśnie tutaj.