Wybieracie się na urlop do Turcji? Podpowiemy Wam! To czas prawdziwego odpoczynku, kąpieli słonecznych i czerpania energii na długą zimę. Przed powrotem wybierzcie się jeszcze na zakupy po pamiątki!

Co przywieźć z Turcji?

Zastanawiacie się pewnie, co przywieźć z Turcji zarówno dla siebie, jak i swoich bliskich? Warto postawić na pamiątki kulinarne, gdyż w całej Turcji można łatwo znaleźć, niestety, wiele podróbek. Warto zatem uważać, b spotkacie je na każdym bazarze.
Oko proroka – dla ochrony przed złem
Wielką popularnością cieszy się… „oko proroka”. To bez wątpienia jedna z najczęściej kupowanych pamiątek w Turcji. Są niemal wszędzie – na ścianach domów, na ścianach, wyrobach pamiątkarskich i jubilerskich. Co to takiego? Otóż oko proroka przypina się małym dzieciom, bo posiada ogromną moc i chroni przed zauroczeniem.
Shisha – zapal fajkę pokoju
Młodzi chętnie zaś kupują shishę – tradycyjna będzie świetną pamiątką dla znajomych. Pamiętajcie też, że po turecku określa się ją jako „nargile”. Jest wiele rodzajów – w różnych kolorach i rozmiarach. Znajdziecie je w każdym sklepie z pamiątkami, ale można spotkać także lokalnych twórców, a kupicie oryginalny produkt.
Stragany w Bodum pełne tekstyliów
Warto poszukać też innych lokalnych produktów – znajdziemy je m.in. w Bodrum. Wyroby prawdziwie tureckie to np. oliwa z oliwek, suszone figi czy ręczniki wykonane są z dobrej jakości frote i wlókien bambusa. Tekstylia – obok produktów kulinarnych i shishy – są najpopularniejszymi pamiątkami przywożonymi z Turcji.
Na straganach w Bodrum i okolicy znajdziecie je w różnych kolorach i rozmiarach, wyprodukowane z naturalnych tkanin. Znajdziecie także narzuty, serwetki, obrusy, poszewki na poduszki, a także ubrania. Popularne są z motywami wyszywanymi na szydełku. Chętnie kupowane są również ręcznie wyrabiane sandały oraz najróżniejsze torebki wykonane z prawdziwej skóry.
A może obuwie?
Nie dość, że piękne i w najróżniejszych kolorach, są także bardzo wytrzymałe – podobnie jak lokalne obuwie. Powstaje ono w niedużych małych zakładach szewskich, gdzie mieszkańcy pełnią ten zawód od pokoleń. Takie obuwie sprawdzać się będzie przez długie lata.
Kulinarne pyszności dla prawdziwych smakoszy
Turcja to prawdziwy raj dla smakoszy, a zatem jako prezent możemy też przywieźć różne produkty spożywcze. Jakie? Na przykład oryginalne przyprawy, które znajdziecie na lokalnych bazarach. Sumak, kmin rzymski i ostra papryka to obowiązkowy zestaw! Wart uwagi jest też cynamon, gdyż będzie niezwykle aromatyczny – znacznie bardziej niż dostępny w Polsce.
Poza tym warto kupić oliwki i oliwę z oliwek – symbol mieszkańców, a także kosmetyki z dodatkiem tego oleju, np. mydełka. Turcja to potentat produkcji tych wyrobów. Na deser zaś polecamy… tradycyjne chałwy!
Popularna jest także herbata turecka – to chyba najczęściej spożywany napój przez mieszkańców. Jej przygotowanie to już tradycja i rytuał, a podawana jest w niewielkich szklaneczkach. Co ciekawe, Turcja zajmuje piąte miejsce jako światowy producent herbaty.

KKw,fot.Samueles/Pixabay