Faunę Turcji charakteryzuje bogactwo, choć wiele zależy od konkretnego regionu. Można tu spotkać najróżniejsze gatunki zwierząt! Wszystkich zaś jest ponad 80 tysięcy. Jakie dokładnie? Wyjaśniamy poniżej.
W Turcji występuje wiele dzikich ssaków. Podczas spacerów, wycieczek i podziwiania malowniczych terenów można ujrzeć m.in. stada kóz i owiec. Co prawda są one powszechnie hodowane przez człowieka, rzadko żyją na wolności. Ponadto na tym obszarze występuje również dzika owca, gatunek zagrożony.
Na wyprawach górskich można zaś spotkać się oko w oko z niedźwiedziami brunatnymi, kozicami, rysiami, jeleniami, a nawet wilkami. Żbiki czy sarny to także częsty widok. Z gatunków drapieżnych zaś żyją tutaj m.in. szakale, hieny, koty błotne i dzikie koty zwane karakalami – tłumaczenie podpowiada nam, że nazwa ta oznacza „czarne ucho”.
Dawna Anatolia była środowiskiem życia wielkich kotów – występowały tu tygrysy, gepardy, lwy perskie itd. Spośród dzikich kotów ostały się jedynie lamparty, których jednak też nie ma wiele – jedynie w południowej Anatolii.
Do mniejszych ssaków żyjących na terenie Turcji zaliczyć należy jeżozwierze, jeże (w tym ciekawie wyglądające jeże uszate), wiewiórki, susły, myszy, chomiki, króliki, zające, krety i ryjówki. Spotkać można także różne gatunki nietoperzy. Warto zaś uważać na wałęsające się psy, które w Turcji występują powszechnie. Lepiej trzymać się z dala od skupisk dzikich psów.
Fascynujący jest też świat ptaków. Są tu gatunki nam znane z Europy, ale też żyjące u nas jedynie w zoo jak pelikan oraz ibis.