Tureckie przesądy i zabobony

Tureckie przesądy

Przed urlopem w Turcji przeczytaj o przesądach, jakie panują w tym kraju. Lepiej przygotować się na różne okoliczności – poniżej znajdziesz kilka interesujących zabobonów. Zachęcamy do lektury, aby uniknąć niespodzianek!

W Turcji przesądów nie brakuje – każdego turystę zaskakuje ich ilość! Lokalne zabobony chętnie przekażą nam mieszkańcy – wystarczy spędzić w Turcji trochę czasu, aby w wielu sytuacjach nie doświadczyć ich i je poznać.

Turcy oraz Turczynki, zwykle ze starszego pokolenia, niemal na zawołanie mogą sypać przesądami jak z rękawa. Chętnie też udzielą nam pomocnych wskazówek, w ich mniemaniu są to niezmiernie ważne i magiczne porady. Jeśli podejdziemy do nich lekko, mieszkańcy uznają nas za niepoważnych.

Część tych przesądów wywołuje jednak u nas uśmiech, inne zaś dreszcze. Popularny przesąd to wiara w tzw. „złe oko”. Aby się przed tym uchronić, Turcy noszą na szyi lub nadgarstku amulety – szklane lub kamienne, które wyglądają jak oko. Co więcej, osoby mające zielone i niebieskie oczy uważa się za nieświadomie obdarzonych klątwą. Wierzenia te spotkamy zwykle w regionie Morza Egejskiego.

Turcy wierzą we wpływ złego, dlatego też próbują go odczarować. Często usłyszymy okrzyk „Maşhallah!” – zdanie się na boską wolę i błogosławieństwo. Symbol ten zauważymy w wielu miejscach – na oknach, drzwiach, ścianach itd. To także jedna z pamiątek z Turcji i krajów sąsiadujących, gdyż talizman ma chronić przed zazdrością i złem.

Wiele dawnych wierzeń odnosi się także do postępowania kobiet w ciąży, a dokładnie 40 dni po rozwiązaniu. Dawniej powszechnie wierzono, że kobieta będąca w ciąży powinna przebywać w domu lub w jego pobliżu. Nie powinna także sama zostawać w nocy. W pokoju, w którym śpi, przez pierwsze 40 dni obowiązkowo musiały być miotły oraz zapałki. Przy dziecku, które miało samo zostać w domu, umieszczano zaś czosnek oraz cebulę.

Co więcej, według jednego z tureckich zabobonów, jeśli przed domem kobiety w ciąży przejeżdża orszak ślubny, oznaczało to, że panna młoda nie będzie cieszyć się potomstwem.

Inna grupa zabobonów dotyczy zaś najmłodszych – m.in. dotyczyły one wzrostu, zdrowia itd. Nowo narodzonych nie myje się w piątek, gdyż według zasad islamu jest to dzień święty. Dziewczynki, które urodziły się w blasku księżyca, powinny mieć w życiu szczęście, ale także błyszczącą skórę i urodę.

W Turcji obowiązuje islam, więc duża grupa wierzeń odnosi się do religii. Niektórzy Turcy wierzą, że nie należy wykonywać prac fizycznych po modlitwie czy też w trakcie pierwszych trzech dni Święta Ofiarowania. Podobnych przekonań jest niezwykle dużo – warto wysłuchać opowiadać mieszkańców, gdyż temat jest niezwykle interesujący.

(KK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *